Kekova ile Simena ve Teimiussa Antik Kentleri

Teimiusa (Üçağız) ve Simena (Kale) Köylerinin karşısında uzanan ince uzun bir ada olan Kekova; yalnızca Antalya’nın değil, hemen hemen tüm Akdeniz kıyılarının en temiz denizine sahip, koruma altına alınmış bir bölge. Teimiusa ve Simena’yı Akdeniz’e karşı koruyan, denizcilerin sığınak yeri, gemi inşa ve onarım merkezi olarak kullanılan Kekova’nın kuzeybatı kıyılarındaki Batık Kent olarak adlandırılan kalıntılar, MÖ. 5. yüzyıldan bu yana ticari ve askeri üs olarak kullanıldığını gösteriyor. 

Tersane Koyu olarak adlandırılan bölge ise hem yüzmek hem de Bizans’a ait bazilika apsisi ile arkeolojik kalıntıların en yoğun olduğu alan.

Antik kaynaklarda adından ilk kez MÖ. 4. yüzyılda bahsedilen Simena görkemli kalesiyle eşsiz bir görünüme sahip. Kalenin kuzeyinde yer alan kaya mezarlarında Likya dilinde yazıtlar, lahitler, mendirek ve yapı kalıntıları ile İmparator Vespasian’a ithaf edilmiş olan hamam, kaleden rahatlıkla izlenebiliyor. Kale içinde kayaya oyulmuş küçük tiyatro ise bölgenin en ilginç kalıntısı. Kalenin kuzeyinde ise oldukça geniş bir alana yayılmış olan mezarlık alanı bulunuyor.

Teimiussa olarak adlandırılan küçük bir Likya liman kenti üzerinde bulunan günümüz Üçağız Köyü’ne Kaş veya Finike yönünden hareket eden teknelerle ulaşılabiliyor. Kekova doğal ve arkeolojik sit kapsamında korunan yörelerden biri olan Teimiussa’nın tarihi MÖ. 4. yüzyıl öncesine işaret ediyor. Teimiussa’da çok sayıda mezar ile kıyıda yol ve rıhtım bulunuyor.Doğal SİT alanı olarak koruma altına alınan Kekova aynı zamanda Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında gösteriliyor. Türkiye’nin tek batık kentinin yer aldığı Kekova’ya, yalnızca deniz yolu ile ulaşım mümkün. Kaş merkezden her gün hareket eden teknelerle Kekova’ya gidebilirsiniz.

Deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi ziyaret etmeye devam ederek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Detaylı bilgi
Telefon Whatsapp